Strona główna Ogłoszenia duszpasterskie

Menu


Goście online

Serwis parafii przegląda teraz
 16 gości 

Odwiedzin ogółem:

Od 1.01.2010:REKLAMA


OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE
11 lutego 2018

Szósta Niedziela w ciągu Roku

 1. Chrystus, który oczyścił trędowatego i przywrócił mu nie tylko zdrowie, ale też godność dziecka Bożego, pragnie każdego z nas oczyścić z trądu naszych grzechów. Trzeba tylko przyjść do Niego i o to prosić.
 2. Dzisiaj w ostatnich dniach karnawału Kościół w Polsce rozpoczyna Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu. Problem alkoholizmu dotyka wiele milionów naszych rodaków. Zachęcamy do modlitwy i podjęcia dzieł miłosierdzia celem wspierania osób pragnących wyzwolenia się z nałogu.
 3. Dzisiaj, w Światowy Dzień Chorego, naszymi modlitwami otaczamy chorych i cierpiących. Zachęcamy do korzystania z daru, jakim jest sakrament namaszczenia chorych. Jest to sakrament uzdrawiający: umacnia w słabości, a w przypadku osób, które nie mogą już skorzystać z sakramentu pokuty, także gładzi grzechy, jeśli chory miał w sercu pragnienie pojednania się z Panem Bogiem. Pamiętajmy, aby w przypadku ciężkiej choroby bliskiej osoby, nie zwlekać z zatroszczeniem się o udzielenie jej tego sakramentu.
 4. W środę przypada Popielec i rozpoczyna się okres Wielkiego Postu. Msze Święte w naszym kościele o godz. 8-ej, 16-ej i 18-ej. Przypominamy, że wszystkich katolików od 14. roku życia obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki roku (z wyjątkiem uroczystości liturgicznych) oraz w Popielec. Ponadto katolicy pomiędzy 18. a rozpoczęciem 60. roku życia zobowiązani są do postu ograniczającego się do jedzenia jednego posiłku do syta i dwóch lekkich w ciągu dnia w Popielec i Wielki Piątek. Post jest wyrazem zjednoczenia z cierpiącym Zbawicielem oraz środkiem do wewnętrznego oczyszczenia.
 5. W środę, na znak podjęcia trudu nawrócenia i rozpoczęcia Wielkiego Postu, podczas wszystkich Mszy Świętych dokonamy obrzędu posypania głów popiołem.
 6. Już teraz zachęcamy do licznego udziału w nabożeństwach pasyjnych: droga krzyżowa w piątek o godz. 16:15, a gorzkie żale w niedzielę o godz. 16-ej.
 7. Od środy do niedzieli z całym Kościołem będziemy modlić się o ducha pokuty dla każdego z nas.
 8. Chrystus przywracający nam czystość serca niech wspiera szczególnie solenizantów i jubilatów tego tygodnia.
 9. Nr. Konta Parafii - ING Bank Śląski 78 1050 1360 1000 0090 3037 8096
  Parafia pw. Św. Karola Boromeusza ul. Olszewskiego 43-600 Jaworzno
 10. W dzisiejszą niedzielę, 11 lutego, przed kościołem są zbierane ofiary na wystrój i sprzątanie naszej świątyni.
18 lutego 2018

Pierwsza Niedziela Wielkiego Postu

 1. W pierwszą niedzielę Wielkiego Postu, Kościół przypomina nam prawdę, że każdy z nas jest kuszony. Pan Jezus także nie był w swoim ziemskim życiu wolny od pokus. Pokazał nam jednak, jak należy z nimi walczyć.
 2. Nabożeństwa pasyjne, w których rozważamy Mękę Pańską, przygotowują nas do głębszego przeżywania tajemnicy odkupienia człowieka. Na nabożeństwo drogi krzyżowej zapraszamy w piątek o godz. 16.15, na gorzkie żale w niedzielę o godz. 16-ej. Uczniowie potwierdzają obecność w indeksach.
 3. Skończył się karnawał. Niech czas, który nastał, Czas Wielkiego Postu, będzie przez ludzi wierzących uszanowany. Jakże nieraz niewiele potrzeba, aby zakłócić powagę tego świętego czasu pokuty i modlitwy, czasu powrotu do Boga! Wystarczy nam byle jaki powód ... imieniny, urodziny, a nawet celowo urządzona dla nas w tym czasie zabawa, zwłaszcza dla młodzieży. Miejmy oczy otwarte. Tego nie da się pogodzić z wielkopostnym umartwieniem i rozpamiętywaniem Męki Chrystusa. Jest to obce duchowi polskiej religijności i polskiej tradycji chrześcijańskiej.
 4. Czas Wielkiego Postu kieruje nasze oczy w stronę krzyża. Może jest  to sposobny czas, aby ten znak naszej wiary i nadziei znalazł należne mu miejsce. Czy znak Krzyża Świętego znajduje się wszędzie tam, gdzie toczy się nasze życie? Czy noszę Go na moich piersiach? Czy jest w moim mieszkaniu? W jakże wielu mieszkaniach, zwłaszcza w nowych blokach, na ścianach nie ma znaku naszego zbawienia! Zachowajmy tę piękną, religijną tradycję - wprowadzając się do nowego mieszkania, na jego ścianach zawieśmy Krzyż!